Jak sobie wybrać idealny fotel?

Jak sobie wybrać idealny fotel?

Wielu z nas jeszcze nie posmakowało przyjemności posiadania własnego fotela. Przez lata kupowało się go w zestawie z kanapą, często był po prostu kolejnym meblem w pokoju. Są jednak osoby, które uwielbiają spędzać czas w fotelu. Nie lubią wspólnych kanap i sof. Uwielbiają spotkania towarzyskie, ale z perspektywy swojego bezpiecznego miejsca. Ale fotel przecież nie jest zarezerwowany tylko do salonu.

Gdzie będzie stał Twój fotel?

Wybierając fotel, musisz zastanowić się, jaką funkcję ma on spełniać i w którym pomieszczeniu będzie stał.

  • W salonie – idealnie, żeby poczytać książkę, oglądać TV, nawet grać w gry na PlayStation, uczestniczyć w rodzinnych rozmowach, a kiedy się zmęczysz zapaść w krótką drzemkę lub choćby przymknąć oczy.
  • W biurze – tylko dla gości, żeby czuli się komfortowo podczas spotkania? Czy do codziennej pracy, spędzania w nim wielu godzin, planowania, pisania, zarządzania?
  • W sypialni, lub pokoju dziecięcym – chcesz się zrelaksować przed snem z książką, mieć na czym usiąść, odłożyć rzeczy? A może dla wygodnego czuwania przy dziecku, karmienia go?

Zapewne znalazłoby się więcej funkcji, jakie może spełniać fotel. Skupmy się jednak teraz na tym, jakie wymagania musi spełniać fotel, żeby być tym wygodnym.

Ergonomia – czyli jak dopasować fotel do siebie.

Jest kilka czynników, które sprawią, że fotel będzie wygodny. Co to znaczy? Przede wszystkim będziemy z niego wstawać wypoczęci, nie będzie powodował bólu różnych części ciała, bo będzie ono w nim prawidłowo ułożone. Zwłaszcza kiedy w fotelu spędzamy dużo czasu, np. pracując, warto zwrócić uwagę na inne aspekty niż tylko jego wygląd.

Ważne będą wymiary. Szerokość ma nam zapewnić swobodę ruchów, wysokość jest ważna, żeby podeprzeć nasze plecy, odpowiednia głębokość pozwoli wygodnie usiąść, oprzeć się i zgiąć nogi w kolanach. Fotel nie może być za wysoki, nasze stopy powinny swobodnie opierać się na podłodze.

Podparcieplecówramion na podłokietnikach, co odciąża nasz kręgosłup, także nóg. Jeżeli nie trzymamy ich na podłodze, możemy oprzeć je na pufie. Wiele z nich ma praktyczną funkcję schowka. Możemy też wybrać fotel-leżankę połączony z podnóżkiem (czysto w celach relaksacyjnych, w takiej pozycji raczej trudno będzie skupić się na pracy)

Siedzisko musi być o odpowiedniej twardości. W fotelu będziemy się chcieli lekko zanurzyć, ale niekoniecznie zapaść się i nie móc wstać. Fotel, w którym pracujemy, będzie inny, niż ten do odpoczynku.

Piękny design dla przyjemności.

Na koniec zostawmy sobie wygląd. Przecież, codziennie będziemy na niego patrzeć. Nie tylko my. Kształt, ciekawe rozwiązania, które dodatkowo będą praktyczne, na to z pewnością zwrócimy uwagę. Na pierwszy rzut jednak zauważymy kolor i rodzaj tkaniny, jakim jest obity. Kolor może być energetyczny, kontrastowy lub dopasowywać się do otoczenia. Wybierając tkaninę, pamiętajmy nie tylko o wrażeniu dotykowym, sprawdźmy też parametry materiału i dostosujmy je do funkcji.

 

Pozostaje tylko wybrać spośród wielu dostępnych na rynku modeli. Potem usiąść wygodnie i cieszyć się indywidualnie dobranym meblem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl