Jak powstają meble tapicerowane?

Jak powstają meble tapicerowane?

Zamawiasz wymarzoną kanapę, narożnik, fotel w sklepie meblowym lub u producenta. Jeżeli decydujesz się na gotowy produkt, całkiem szybko zostanie on dostarczony pod Twoje drzwi. Jeżeli jednak chcesz samodzielnie zdecydować o detalach, to musisz poczekać, aż mebel zostanie dla Ciebie wykonany od podstaw. Jak wygląda taki proces powstawania mebla tapicerowanego?

Na początku jest pomysł i projekt mebla.

Musisz pamiętać, że Twoje zamówienie to już do pewnego punktu przygotowany produkt. Kształt, wymiary, zostaną wzięte z projektu, który został przygotowany dawno temu. Kiedyś jednak ten prototyp musiał powstać i od tego należy zacząć.

Na etapie początkowych szkiców pod uwagę brane są:

  • najnowsze trendy w kształtach i rozwiązaniach,
  • poprzednie wersje, które modyfikuje się, biorąc pod uwagę opinie klientów,
  • estetyczną wizję projektanta, którą zgrabnie łączy się z funkcjonalnością w późniejszym użytkowaniu mebla.

Wbrew pozorom to nie takie proste. Dobrze by przecież było, żeby jeszcze nowy wzór miał to coś, co będzie go odróżniać od całej reszty obecnych na rynku modeli.

Czas na pojedyncze elementy, które muszą do siebie pasować jak klocki.

Kiedy projekt zostanie zaakceptowany, trzeba go rozłożyć na czynniki pierwsze, czyli poznać szczegóły każdego z elementów. Jest to konieczne, żeby zamówić odpowiednią ilość potrzebnych do wykonania materiałów: drewna, płyty wiórowej, sprężyn, pianki, tkaniny obiciowej, gwoździ, wkrętów i wielu innych.

Niezbędne jest także zaplanowanie kolejności wykonywania poszczególnych segmentów w poszczególnych działach i procesu ich łączenia w całość.

Jakie działy i maszyny są odpowiedzialne za poszczególne etapy?

Zacząć trzeba od stolarni, gdzie piły, frezarki CNC, lasery, szlifierki obrobią drewno i płytę wiórową na fragmenty o konkretnych wymiarach. Żeby taki uzyskać, każdy kawałek musi przejść przez wiele rąk i mieć kontakt z wieloma maszynami. Równocześnie musi zostać docięta pianka, która sprawi, że mebel będzie miękki. Szwalnia musi przygotować tkaninę obiciową, także wyciętą i zszytą na wymiar.

Po wstępnych przygotowaniach elementy w odpowiedniej kolejności trafiają do działu montażu, gdzie składane są w całość. Najpierw stelaż o odpowiednim kształcie, potem sprężyny, które muszą zostać prawidłowo rozłożone i naciągnięte, żeby spełniały swoją funkcję. Pianka uzupełnia wszystkie miejsca, które odpowiadają za nasz komfort podczas siedzenia. Całość pokrywana jest tkaniną obiciową, którą należy ładnie uformować, wykończyć, ozdobić, przymocować, tak żeby całość była estetyczna.

Każdy z mebli tapicerowanych, które tak łatwo zamówić tylko kilkoma kliknięciami, przechodzi wiele etapów produkcji. Mimo że obecnie większość z nich jest w pełni zautomatyzowana, to i tak wymaga zaangażowania wielu odpowiedzialnych osób. Mniej więcej w ten sposób powstają piękne meble, które są ozdobą naszych wnętrz.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl